CureUV Brand UVC Bulb for GPH1554T5VH/MDBP - Ozone Producing
Sale Sold out
SKU:513660
  • Free Shipping
  • No Risk 30 Day Returns
  • Free Exchanges if You Buy the Wrong Bulb
In stock
Guaranteed Replacement Ultraviolet (UV) Bulb - 2 Pin - 75 Watts - 61.18 Inch Length Lamp - Worry Free Performance for 1 Year - Ozone Producing
Technical Specifications:
  • Total Length: 61.18 inches (1554mm)
  • Lamp Quartz Diameter: 15mm
  • Lamp Wattage: 75 Watts
  • Peak UV Output: 185nm
  • Glass Type: Ozone Producing
  • Base Style: Medium Bi Pin double ended
  • Category: Preheat
  • Base Material: Ceramic
  • Rated Life: Up to 10,000 hours
  • Description: GPH1554T5VH/MDBP
*Warning: Ultraviolet UV-C light is harmful to your eyes and skin. Use proper safety gear.
Note: CureUV brand products are 100% compatible with the original equipment.